Статут установы

Гэты Статут Дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа №4 г. Лунінца» з'яўляецца новай рэдакцыяй Статута Установы адукацыі «Дзяржаўная агульнаадукацыйная сярэдняя школа №4 г. Лунінца», зацверджанай рашэннем Лунінецкага раённага выканаўчага камітэта ад 28.01.2009 г. № 102, і зарэгістраванага 10.12.2009 г., рэгістрацыйны нумар 290979095.

2. Рашэннем Лунінецкага раённага выканаўчага камітэта ад 02.08.2011 г. № 1089 Установа адукацыі «Дзяржаўная агульнаадукацыйная сярэдняя школа №4 г. Лунінца», створанае рашэннем Лунінецкага раённага выканаўчага камітэта ад 21.12.2007 г. № 18 Сярэдняя школа №4 г.Лунінца».

3. Дзяржаўная ўстанова адукацыі «Сярэдняя школа №4 г. Лунінца» (далей – Установа) з'яўляецца дзяржаўнай установай агульнай сярэдняй адукацыі, якая забяспечвае атрыманне агульнай сярэдняй адукацыі для падрыхтоўкі навучэнцаў ва Установе да авалодання ў далейшым прафесіяй ва ўстановах адукацыі, якія забяспечваюць атрыманне прафесійна-тэхнічнай. , сярэдняй спецыяльнай адукацыі, вышэйшай адукацыі, а таксама праз іншыя формы прафесійнага навучання або падрыхтоўцы іх да свядомага ўключэння ў працоўную дзейнасць.

4. Установа з'яўляецца юрыдычнай асобай па заканадаўстве Рэспублікі Беларусь. Мае замацаваную за ім на праве аператыўнага кіравання адасобленую маёмасць, самастойны баланс, круглы друк са сваім найменнем і з выявай Дзяржаўнага герба Рэспублікі Беларусь, штампы са сваім найменнем, іншыя рэквізіты юрыдычнай асобы, можа мець разліковы і іншыя рахункі ва ўстановах банкаў. Нясе самастойна адказнасць па сваіх абавязацельствах, якія знаходзяцца ў яго распараджэнні грашовымі сродкамі, пры іх недастатковасці субсідыярную адказнасць па яго абавязацельствах нясе ўласнік маёмасці, можа ад свайго імя набываць і ажыццяўляць маёмасныя і немаёмасныя правы, выконваць абавязацельствы, быць істцом і адказчыкам у судзе.

5. Афіцыйнае найменне Установы на рускай мове:

поўнае: Дзяржаўная ўстанова адукацыі "Сярэдняя школа №4 г. Лунінца";

скарочанае: Сярэдняя школа №4 г. Лунінца;

на беларускай мове:

поўнае: Дзяржаўная ўстанова адукацыі "Сярэдняя школа №4 г.Лунінца раёна";

скарочанае: Сярэдняя школа №4 г. Лунінца.

6. Месца знаходжання Установы: вул. Чырвоная 140,г. Лунінец 225641, Брэсцкая вобласць, Рэспубліка Беларусь.

7. Маёмасць Установы знаходзіцца ў раённай камунальнай уласнасці і замацоўваецца за Установай на праве аператыўнага кіравання. Установа валодае, карыстаецца і распараджаецца маёмасцю ў межах і на ўмовах, устаноўленых уласнікам.

Паўнамоцтвы ўласніка ажыццяўляе Лунінецкі раённы Савет дэпутатаў (далей - Уласнік), Упаўнаважаны ім орган па кіраванні і распараджэнні маёмасцю - Лунінецкі раённы выканаўчы камітэт (далей - Упаўнаважаны орган). Упаўнаважаным органам па кіраванні дзейнасцю Установы з'яўляецца аддзел адукацыі Лунінецкага раённага выканаўчага камітэта (далей - Орган кіравання).

8. Установа ў сваёй дзейнасці кіруецца Канстытуцыяй Рэспублікі Беларусь, дэкрэтамі, указамі і распараджэннямі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь, Кодэксам Рэспублікі Беларусь "Аб адукацыі", пастановамі Урада Рэспублікі Беларусь, нарматыўнымі прававымі актамі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь, іншымі заканадаўчымі актамі Рэспублікі Беларусь, а таксама на Статутам.

9. Змяненні і дапаўненні ў Статут Установы ўносяцца пасля іх зацвярджэння Упаўнаважаным органам у парадку, устаноўленым дзеючым заканадаўствам Рэспублікі Беларусь.

2. ПРАДМЕТ, МЭТА І ЗАДАЧЫ ДЗЕЙНАСЦІ УСТАНОВЫ

10. Прадметам дзейнасці Установы з'яўляецца адукацыйная дзейнасць, якая ажыццяўляецца ў адпаведнасці з заканадаўствам Рэспублікі Беларусь і ўключае ў сябе арганізацыю і правядзенне вучэбнай, выхаваўчай, метадычнай і навуковай работы.

11. Асноўная мэта дзейнасці Установы - рэалізацыя дзяржаўных адукацыйных праграм і стандартаў агульнай сярэдняй адукацыі, фарміраванне ведаў, уменняў, навыкаў і інтэлектуальнае, маральнае, творчае і фізічнае развіццё асобы вучня.

12. Асноўнымі задачамі Установы з'яўляюцца:

- забеспячэнне атрымання вучнямі агульнай сярэдняй адукацыі, а таксама неабходных для выбару ў далейшым прафесіі першасных ведаў і навыкаў;

- падрыхтоўка вучняў да паступлення ва ўстановы, якія забяспечваюць атрыманне прафесійна-тэхнічнай, сярэдняй спецыяльнай і вышэйшай адукацыі, а таксама да свядомага ўключэння ў працоўную дзейнасць;

- фарміраванне і развіццё асобы вучняў, развіццё іх здольнасцей і схільнасцей, фарміраванне навуковага светапогляду, авалоданне сацыяльнымі, культурнымі, маральнымі нормамі і правіламі;

- стварэнне спрыяльных умоў для фізічнага развіцця