Часта задаюць пытанні

Ці існуе ў Беларусі афіцыйнае паняцце «школьная форма»?

Адказ: Паняцці «школьная форма», у сэнсе «аднолькавая для ўсіх навучэнцаў», няма.

Ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі уведзены дзелавы стыль адзення - строгі вытрыманы стыль, прызначаны для наведвання навучэнцамі вучэбных заняткаў ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі. Ўвядзенне дзелавога стылю вопраткі прадугледжвае выхаванне пачуцця этыкету ў падрастаючага пакалення, уменне ранжыраваць вопратку на розныя стылі і разумець значэнне па яе ўжывання.

Да камплекту школьнага адзення прад'яўленыя пэўныя патрабаванні. Ён павінен быць шматфункцыянальным, гігіенічным, зручным і адпавядаць сучасным напрамках моды.

Навучэнцы, іх законныя прадстаўнікі сумесна з адміністрацыяй установы і педагагічнымі работнікамі маюць права выбару мадэлі, колеру і якасці тканін, з якіх выраблена адзенне дзелавога стылю.

«Гадзіна здароўя і спорту" - гэта факультатыўныя заняткі або ўрок фізічнай культуры?

Адказ: «Час здароўя і спорту» арганізуецца і праводзіцца ў форме заняткі за кошт гадзін, выдзеленых у тыпавым навучальным плане агульнай сярэдняй адукацыі на правядзенне факультатыўных, стымулюючых і падтрымліваючых заняткаў. Да правядзення дадзенага заняткі прад'яўляюцца такія ж арганізацыйныя, санітарна-гігіенічныя патрабаванні, як і да правядзення навучальнага заняткі па вучэбным прадмеце "Фізічная культура і здароўе".

Змест факультатыўных заняткаў "Гадзіна здароўя і спорту" складае ў I-IV класах -подвижные гульні, рытміка, танец, аэробіка, V-XI класах - гульнявыя віды спорту (валейбол, футбол, баскетбол, гандбол, хакей і іншыя віды), плаванне, а таксама аэробіка і танец.

Факультатыўныя заняткі "Гадзіна здароўя і спорту", як правіла, праводзяцца на свежым паветры ў гульнявой форме пры наяўнасці фізкультурна-спартыўных збудаванняў, а таксама могуць праводзіцца ў харэаграфічным зале або ў памяшканні, прыстасаваным для правядзення заняткаў па танцах, аэробіцы, рытміцы.

Правядзенне факультатыўных заняткаў "Гадзіна здароўя і спорту" можа быць арганізавана як у першай, так і ў другой палове навучальнага дня ў адпаведнасці з распрацаванымі раскладамі заняткаў. Дапускаецца ўключэнне факультатыўных заняткаў "Гадзіна здароўя і спорту" ў расклад вучэбных заняткаў.

Які нарматыўны прававы дакумент забараняе выкарыстанне навучэнцамі сшыткаў з малюнкамі на вокладцы?

Адказ: нарматыўных прававых дакументаў, які будзе рэгламентаваць выкарыстанне навучэнцамі ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі сшыткаў аднаго тыпу, або які забараняе выкарыстанне сшыткаў з малюнкамі на вокладках няма.

Разам з тым, Міністэрства адукацыі рэкамендуе прадпрыемствам, якія ажыццяўляюць выпуск сшыткаў для навучэнцаў, звяртаць увагу, як на якасць паперы сшыткі, так і на афармленне вокладкі, змястоўнае напаўненне якой павінна абараняць навучэнцаў ад інфармацыі, што наносіць шкоду здароўю і развіццю.

Важна, каб вокладка не адрывала ад галоўнага - ад вучобы.

Для якіх навучэнцаў агульнаадукацыйных устаноў ўстаноўлена бясплатнае карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі?

Адказ: Бясплатнае карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі усталёўваецца для:

- навучэнцаў санаторных школ-інтэрнатаў, спецыяльных вучэбна-выхаваўчых устаноў і спецыяльных лячэбна-выхаваўчых устаноў;

-   асоб з асаблівасцямі псіха-фізічнага развіцця;

-  дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў, а таксама асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў;

-   дзяцей-інвалідаў ва ўзросце да васемнаццацi гадоў, інвалідаў з дзяцінства;

-  асоб, якія асвойваюць змест адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі і хворых на анкалагічныя захворванні або хварэюць на туберкулёз;

-   якія навучаюцца з сем'яў, якія ў адпаведнасці з заканадаўствам атрымліваюць дзяржаўныя дапамогi на дзяцей старэйшых за тры гады;

-    якія навучаюцца з сем'яў, у якіх адзін або абодва бацькі з'яўляюцца інвалідамі I ці II групы;

-   якія навучаюцца, якія з'яўляюцца членамі сем'яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3, пункце 10 і падпунктах 12.2 і 12.3 пункта 12 артыкула 3 Закона Рэспублікі Беларусь ад 14 чэрвеня 2007 года "Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях для асобных катэгорый грамадзян »(Нацыянальны рэестр прававых актаў Рэспублікі Беларусь, 2007 г. № 147, 2/1336).

Для навучаюцца са шматдзетных сем'яў плата за карыстанне падручнікамі і навучальнымі дапаможнікамі зніжаецца на 50 працэнтаў ад установачнай платы за карыстанне адпаведнымі падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі. (Кодэкс Рэспублікі Беларусь аб адукацыі, артыкул 39. Карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі).

Якія дакументы неабходныя пры паступленні дзіцяці ў першы клас?

Адказ: У 1 клас прымаюцца асобы, якім на 1 верасня адпаведнага навучальнага года спаўняецца шэсць і больш гадоў. Па жаданні аднаго з законных прадстаўнікоў дзіцяці дапускаецца прыём у 1 клас асобы, якой шэсць гадоў споўніцца ў перыяд з 1 па 30 верасня адпаведнага навучальнага года.

Для прыёму дзіцяці ў 1 клас адзін з яго бацькоў (законных прадстаўнікоў) у перыяд з 12 чэрвеня па 28 жніўня года прыёму падае заяву на імя дырэктара школы і прадастаўляе наступныя дакументы: пасведчанне аб нараджэнні дзіцяці, медыцынскую даведку аб стане здароўя дзіцяці.

Пры падачы дакументаў законнаму прадстаўніку неабходна мець пры сабе пашпарт.